Prieš kurį laiką Lietuvos ir Estijos Vyriausybės pasirašė „Susitarimą dėl draudimo stažo, įgyto buvusios SSRS teritorijoje, įskaitymo“ (žr. Valstybės žinios, 2007-09-01, Nr. 94-3777).
Draudimo stažą žmonėms tvarkyti reikia. Dar prisimenu, kaip Lietuvos valdžia nė už ką nenorėjo įskaityti priverstinės tarnybos okupuojančios šalies kariuomenėje stažo. Kareivėlis, kovojęs už savo ir kitų rekrūtų teises, žygiavo iki Strasbūro, iki Europos žmogaus teisių teismo. Dabar dalykas atrodytų paprastesnis, bet ir į jį primaišyta nesuprantamų dalykų.
Dvi Vyriausybės susitarė išskirti du stažu: įgytą ligi 1991 m. sausio 1 d. buvusios SSRS teritorijoje ir įgytą Lietuvos Respublikos bei Estijos Respublikos teritorijoje. Pastarasis vadinamas tiesiog draudimo stažu, o pirmasis – sovietiniu draudimo stažu. Jam reguliuoti ir skirtas Susitarimas, nors dokumento preambulėje tikslas nurodomas įdomiau:
„skiriant pensijas išvengti draudimo stažo įskaitymo, vadovaujantis tiek Lietuvos Respublikos, tiek ir Estijos Respublikos teisės aktais.“
Tyčia taip nesugalvosi. Mokslų Akademija ir Lietuvių kalbos komisija turėtų skubiai išaiškinti, kiek ir kokių reikšmių čia paslėpta.
O mane sudomino politinis aspektas. Galėčiau manyti ir pritarti, kad teksto autoriai ir dvi Vyriausybės nelaiko anuomet okupuotų Lietuvos ir Estijos teritorijų „buvusios SSRS teritorija“ – bet kodėl tik „iki 1991 m. sausio 1 d.“?
Kieno teritorija čia buvo Sausio 13-ąją? Kur dėsim B. Makutinovičiaus ir kitų omonininkų stažą po 1991 m. sausio 1 dienos?
Dar gražiau pažvelgti į Latviją. Kaip regis, ten įgytas stažas yra kitoks, tai „sovietinis draudimo stažas“. Per visą laiką, tik neaišku nuo kada – 1940 ar 1945 metų? Koks nors aštuoniasdešimtmetis, jei paliko gyvą, galėjo būti įgijęs truputį stažo ir Karaliaučiuje, būtent ne vien iki 1991 m. sausio 1 d., bet ir iki 1945 m. sausio 1 d., vis dar ne buvusios SSRS teritorijoje. (Aneksija įforminta vėliau, po karo). Apskritai 1991-aisiais SSRS dar egzistavo beveik metus (be mūsų); dabar atrodytų, lyg neegzistuoja, o jos teritorija? Juk Susitarime nesakoma „buvusi teritorija“ ar „SSRS kontroliuota teritorija“, bet miglotai braižoma buvusios valstybės teritorija dabar. Ir dar ta metų riba, nors 1991 m. sausio 1 dieną nieko neįvyko, kas būtų pažymėtina pensijų stažui dviejose taip susitariančiose valstybėse. Arba trijose: Lietuvoje, Estijoje ir SSRS (tai būtų diriguojanti tęsėja Rusija).
O gal, nors nejauku taip manyti, dvi Vyriausybės išmąstė, kad Lietuvos Respublika ir Estijos Respublika su savo teritorijomis atsirado 1991 m. sausio pirmąją?
Razberis, nauka.
"Lietuvos žinioms", 2008 01 20