2023-10-30
Apie kolaboraciją
Dar tik 30 metų prabėgus nuo mūsų nacionalinės nelaimės pabaigos, tebeturime nesutartų ir neišspręstų pamatinių dalykų. Antai spontaniškai ir epizodiškai svarstoma kolaboravimo problema. Pilietis (ir jo palikuonys) ir okupacinė sovietų bei vokiečių valdžia.
Kai kas galėtų jau aiškėti, deja, pernelyg lėtai. Toliau – kai kurie siūlymai.
Gyvenimas okupuotoj šaly nėra kolaboracija su okupantu.
Atlyginimai ir apdovanojimai, gauti okupacijų laikotarpiais už eilinį, normalų darbą, savaime nebuvo ir nėra neteisėti. Kitas dalykas, kad gautieji už politines paslaugas nedaro gavėjui garbės.
Kaip ir socialinės būsenos aktai – santuokos, krikštai, paveldėjimai, diplomai, darbo stažas – yra teisėti, nebent kas nors vėl nepriklausomoje valstybėje turėtų juos dar patvirtinti. Okupacijos laikų diplomai gali būti nostrifikuojami. Atvejai, pavirsdavę politiniu papirkimu arba socialiniu kyšiu privilegijuotam luomui, kitkart ir asmeniui už individualias paslaugas režimui, vertintini individualia tvarka.
Neteisėtai atimtas turtas, kurios nors svetimos valdžios arbitraliai duotas pašaliniams asmenims, nesusijusiems su savininko šeima, nėra savaime pavirtęs jų, pašalinių, nuosavybe. Privatizaciją vadinamojo užgyvenimo, įsisenėjimo, papildomo investavimo ar kitais pagrindais reguliuoja įstatymai.
Kai okupantas atiminėjo iš ūkininko jo užaugintą derlių (ir kitą turtą), kai sekvestravo gyvulius svetimai kariuomenei maitinti, tai nereiškė, kad ūkininkas ekonomiškai remia okupantų valdžią ir yra jos kolaborantas.
Darbas kolūkyje, apmokamas ar neapmokamas vargadieniais, nereiškė, kad kolūkietis tarnauja svetimai santvarkai (kadangi kolūkis ne Lietuvos, nes šios valstybės tiesiog nėra) ir pagal tai laikytinas SSRS kolaborantu. Ne. Tam nėra pagrindo, nebuvo pasirinkimo.
Veikiausiai – laikytinas socializmo baudžiauninku su prievole dirbti svetimos valstybės dvare.
Kolūkietis ir tomis aplinkybėmis palaikė Lietuvos žemę dirbamą (tarsi rezistentas), net tada, kai jam buvo įsakoma ją nuodyti pertekliniais nitratais. Miškininkai, priverstinai vykdydami okupantų kertamojo plėšikavimo įsakus, kartu rūpinosi želdinimu, palaikė miškų gyvybę. Tai artima rezistencijai.
Darbas okupuoto krašto vietinėje administracijoje, atliekamas visiškai arba dalinai pagal okupantų taisykles (įsakymus ir „įstatymus“), gaunant valdišką atlyginimą, nereiškė savaime nei pritarimo sovietų arba vokiečių okupacijai, nei tarnavimo svetimiesiems. Konkretūs vertinamieji- baudžiamieji veiksmai – teismo dispozicijoje. Tik teismo.
Nusikalstamo lygmens kolaboravimo veiką nustato ir vertina Lietuvos teismas. (Žr. 1949 m. provizorinę konstituciją).
Rutininės gyvenimo veikos, nepadariusios tyčinės skriaudos kitiems asmenims, nėra kriminalizuojamos.
Svarstykime. Čia tik pradiniai galimos jurisdikcijos kontūrai.
LRT.lt, 2023-10-31