Geros valios kreipinys
Baltarusijos atominė elektrinė (BAE), šiuo metu statoma Astrave, turės būti iš ten iškelta. Tai vyks vienu šių atvejų:
Po didelės černobylinės, čeliabinskinės ar panašios technologinės-ekologinės katastrofos, kurių „Rosatomas“ nesugeba išvengti, o mažesnių atsitinka nuolat;
Paaiškėjus Astravo projekto ekonominiam nepagrįstumui su pražūtingais nuostoliais ne tik Baltarusijai, papildomai patenkančiai į amžiną skolų vergiją, bet ir poputininei Rusijai, kuri nebenorės arba nebepakels beprasmių politinių išlaidų;
Išnykus Kremliaus kerštavimo Lietuvai ir priešiškumo Europos Sąjungai motyvams, naujajai Rusijai atsisakant ekspansijos svaigulių ir stojant į europinio bendradarbiavimo kelią.
Tikėtina, kad Lietuvai ir Lenkijai aktyviai tarpininkaujant, prisidėjus kitiems didelio grasomo regiono kaimynams, ES imtųsi dengti BAE perkėlimo kitur kaštus, kurie vis dar būtų daug mažesni už katastrofos padarinių likvidavimą.
Tarp šių kaštų bus ir urano žaliavų bei kuro atliekų iškraustymas į atokesnę, ekologiškai žmoniškesnę vietą kur nors, tarkim, Mogiliovo srityje. (Tai turėjo būti planuojama nuo pat pradžių, jei ne politiniai motyvai). Suprantama, kad kuo anksčiau ateis brolių gudų nacionalinis supratimas ir tarptautinis europiečių susipratimas, tuo mažiau bus naujų išlaidų. Protingiausia būtų spręsti tai ES lygmeniu dar ligi pakraunant uraną ir mėginant paleisti pavojingos nereikalingos energijos mašiną, nenuodijant vargšės Neries.
Lietuvos Vyriausybė arba dvi – Lietuvos ir Lenkijos – Vyriausybės galėtų imtis šios iniciatyvos. Nedelsiamai – kreipiantis į Europos Sąjungą ir Baltarusijos valdžią.
Vėliau bus tik blogiau, dar sudėtingiau, ir nebūtina klausytis numanomų priekaištų, kodėl nesignalizavote, kodėl nesikreipėte.
Mes neturime tiek lėšų, kad papirktume dideles organizacijas ir jų ekspertus, bet sveikas protas irgi turėtų būti dar šio to vertas.
„Lietuvos žinios“, 2017-11-25