Vedėjas Tomas Dapkus: Pone Landsbergi, vakar pareiškėte, kad nesitrauksite iš pirmininko rinkimų. Iki to laiko Jūsų oponentai partijos viduje truputį spekuliuodavo, kad Profesorius iškėlė kandidatūrą, kurią paskutinę minutę atsiims.
Vytautas Landsbergis: Buvo tokių provokacijų. Jų visada būna. Ir žurnalistai, ir politikai, ir politologai mėgsta primetinėti savo vaizdelius. Tokių vaizdelių mačiau daug, neva dėl tokių ar kitokių motyvų dabar tokia situacija, o aš turbūt pasitrauksiu. Tai man nusibodo, ir aš pasakiau: baikit.
T.D.: Kodėl Jūs kandidatuojat į partijos pirmininkus?
V.L.: Nuo pat pradžių sakiau: noriu, kad būtų rimtai kalbama apie partijos nuostatas, kryptį, jos laikyseną ir vidaus politiką, ir kiek mes galime įtakoti užsienio politiką, kad būtų nuoseklumo ir kad mūsų partija būtų matoma kaip politinė jėga. Nepakrikusi ir nesiblaškanti. Kitos blaškosi. Dabar blaškosi socialdemokratų Vyriausybė su viešai reiškiamom įvairiom nuomonėm. To neturėtų būti. Tačiau svarbiausia, kad man pradėjo nepatikti padėtis Lietuvoje ir kokią vietą turi bei liniją veda mūsų partija tose Lietuvos sumaištyse.
T.D.: Kas bus, jeigu Vytautas Landsbergis laimės, ir kas bus, jeigu Vytautas Landsbergis rinkimus pralaimės?
V.L.: Tai ką, ar ir aš turiu pradėti spėlioti? Kam man tie spėliojimai. Palaukim ir pamatysim, ir kas laimės, ir kas bus. Girdėjom pranašysčių, kad jeigu Landsbergis nelaimės, tai jam būsią labai blogai – liks pažemintas, sutriuškintas. Aš taip nemanau. Nė vienu atveju nė vienas iš keturių, teisingiau, iš trijų kitų, nebus nei pažemintas, nei sutriuškintas. Yra demokratinė procedūra. Mūsų partija gali didžiuotis, kad ji vykdoma rimtai, ne žaidžiant kokį „kandidatą dėl vaizdo“, o, matyt, bus svarstymų partijos eilėse ir ne šiaip sau, kas už ką stato, kaip lenktynėse, bet apie ką eina kalba. Mūsų partija yra tam tikroj kryžkelėj, taip aš matau. Kai kam svarbesnė yra pragmatinė vadyba, kaip vedama politika. Kitiems gal pirmoje vietoje būtų ištikimybė idealui arba principams, vardan kurių buvo įkurta ši partija. Tas idealas būtų teisinga demokratinė Lietuva. Laikantis tų principų nelabai tinka broliautis su nesilaikančiais arba veikiančiais prieš, kad Lietuva būtų, galima sakyti, net suardyta kaip demokratinė valstybė.
T.D.: Kitais metais vyks Prezidento rinkimai. Eina diskusija, ar Tėvynės sąjunga kels savo kandidatą, tarkim, Ireną Degutienę ar ką kitą, ar vis dėlto rems Dalią Grybauskaitę. Čia girdimi skirtingi požiūriai, tiek dešiniųjų rinkėjų tarpe, tiek partijų.
V.L.: Aš manau, kad tai pirminis apsišaudymas. Nežinau, kas jį sukėlė, kas paskatino partijos pirmininką pasisakyti vienareikšmiškai. Nemanau, kad tai klaidingas pasisakymas. Taip galima daryti. Bet pasirinks ne vienas žmogus, o visa partija.
T.D.: Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius lankėsi Maskvoje, kur susitiko ir su Rusijos vyriausybės vadovu, ir su kitais pareigūnais. Kaip vertinate šį vizitą?
V.L.: Visada vizite yra viena pusė, kuri atspindima spaudos, o kita pusė – kas kalbama nebūtinai protokolui arba išėjus nebūtinai referuojama žurnalistams. Vienas dalykas gana teigiamas, kad dabartinis Rusijos premjeras, - sunku pasakyti, kiek jis kalba savarankiškai, kiek įgarsina aukštesnės valdžios nuostatas, - pasakė, kad jau jie nespaus Lietuvos dėl Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo. Nors tuo tarpu, atrodo, dar jų ambasadorius buvo atėjęs ir aiškino: matot, kaip jums blogai, kad jūs tokie užsispyrę. Kitiems antai geriau, ir panašiai. Ten irgi nesutarimai, o gal tai sutartas žaidimas: čia pagąsdina, o ten parodo minkštumą. Tačiau apskritai tai jau pripažinimas, kad Lietuva laikėsi savo linijos, ir šalia Lietuvos jau stovi Europos Sąjunga. Tai nemažas A. Kubiliaus Vyriausybės politinis ir diplomatinis pasiekimas, kad dabar Rusijos premjeras pasakė: gerai, mes vyriausybės lygmeniu jau neakcentuosim, kad jūs blogai elgiatės. Jūsų reikalas. Tik gali sakyti: „Gazpromas“ jus už tai baus. O mes neturėtume apsimesti, kad „Gazpromas“ – tai kažkas kita. „Gazpromas“ – tas pats Kremlius, kuris jame turi kontrolinį akcijų paketą. Manau, mūsų premjeras buvo mandagus, jis nepaprašė, kad D. Medvedevas tą patį pasakytų ir „Gazpromui“, kuris kelia kainas bausdamas mus už tai, kad mes laikomės linijos, dėl kurios D. Medvedevas jau atlaidus. „Tai pasakykit ir „Gazpromui“, kad baigtų savo žaidimus dėl kainų“. Bet, matyt, kalbama mandagiau. Gal aš taip pasakyčiau, o gal nepasakyčiau. Juokais, bet pasakyčiau. Politiką galima daryti visaip.
T.D.: Ačiū už pokalbį.