LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt, 2013 m. spalio 31 d.; Delfi.lt, 2013-11-01
Europarlamentaro Vytauto Landsbergio nuomone, Valstybės saugumo departamento prognozės apie Rusijos informacinį puolimą prieš D. Grybauskaitę nėra saugumiečių bei prezidentūros sąmokslas apsaugoti šalies vadovę nuo kritikos, tačiau tikra grėsmė, kylanti iš „Kremliaus politinės kovos institutų“.
„Tai smūgis Lietuvai į jautriausią tašką pačiu atsakingiausiu momentu“, – sako europarlamentaras. Su juo laidoje „Dėmesio centre“ kalbėjosi žurnalistas Edmundas Jakilaitis.
- Pone Landsbergi, šiandien kilo skandalas dėl paviešintos saugumo informacijos apie galimas Rusijos provokacijas ir aukščiausius Lietuvos pareigūnus kompromituojančios medžiagos rinkimą. Ar čia yra ko jaudintis? Jeigu kompromituojančios informacijos nėra, tegu renka, vis tiek neras. Ką Jūs manote?
- Nežinia, ar čia skandalas, ar jo prevencija. Tikriausiai skandalas yra suprojektuotas, ir puolimas gali būti beatodairiškas. Aš esu to patyręs. Jeigu žinodavau, kas ir iš kur mane puls, kartais man pavykdavo įsiterpti prevencija, kad puolimas subliukštų. Ir dabar matau tokią padėtį. Tai, ką išmes anų saugumas su visais Kremliaus politinės kovos institutais, jau bus daug mažiau efektyvu. Manau, teisingai pasielgė Valstybės saugumo departamentas – jis turi ginti ir saugoti.
- Po tokios informacijos paviešinimo visuomenei gali susidaryti įspūdis, jog kiekvienas, kuris kritikuoja Prezidentę, dalyvauja kažkokiame Kremliaus sąmoksle.
- Žiūrint kaip kritikuoja. Kartais ir juodas šmeižtas vadinamas kritikavimu. Tuo prisidengus gali „varyti“ dalykus, kurie nieko bendra su tikrove neturi.
- Bet kol kas tokių dalykų nėra.
- Istorija pateikia daug pavyzdžių. Aš manau, kad šiandieniniai įvykiai yra būsimo „skandalo“ mažinimo prevencija. Nes jeigu būtų kas nors tikra, būtų jau seniai išmesta į viešumą. Kadangi neapykantos prieš Lietuvą labai daug, taip pat prieš Europos Sąjungą, politinis priešininkas suplanavo smūgius Lietuvai kaip ES daliai.
Jie nėra nukreipti tik prieš D. Grybauskaitę. Tai smūgis Lietuvai į jautriausią tašką pačiu atsakingiausiu momentu. Prezidento rinkimai bus vėliau, tad galėtų būti smogta ir vėliau. Greitai Vilniuje vyks Viršūnių susitikimas, tai norėta vienu šūviu nušauti du kiškius: prieš Lietuvą kaip ES pirmininkaujančią šalį ir prieš Grybauskaitę kaip labai nepageidaujamą jos Prezidentę.
- Saugumo informacija iki šiol nenutekėdavo be pačių saugumiečių noro. Šiuo atveju aplinkybės gana miglotos, nes pati Prezidentė ir Valstybės saugumo departamento vadovas tą pačią dieną, nutekėjus informacijai, iš esmės patvirtino, kad informacija yra tikra. Galima suprasti, kad tai pačios Prezidentės ar jos aplinkos sugalvotas prevencinis būdas? Gal viešieji ryšiai?
- Matyt, kad informaciją, kas yra rengiama Kremliaus institutuose, VSD turėjo.
- Tačiau per D. Grybauskaitės kadenciją tai pirmas atvejis, kai nuteka informacija iš Saugumo departamento, pati Prezidentė tai patvirtina. Tai čia jos toks savisaugos būdas?
- Nežinau, ar tai galima pavadinti informacijos nutekėjimu. Veikiau turimos informacijos parodymas nelaukiant, kol ką nors reikės rodyti kaip gynybos priemonę. Dabar tai yra prevencija. Jeigu jie nusprendė nelaukti, kol Maskva išmes kokį nors brudą prieš D. Grybauskaitę, tai buvo jų politinis sprendimas. Jei kaunamės, tai kaunamės. Žinoma, kai kas dabar gali rūpintis antraeiliu dalyku.
- Kokiu?
- Pavyzdžiui, kodėl nepalaukė, kol tikrai gaus per galvą. Aš tokių dalykų irgi daug mačiau. Tai, kas nutiko šiandien, yra skiepas. Imunitetas viešajai erdvei, kuriai turėjo būti smogta. Žinoma, bus kalbančių, ar reikėjo to skiepo? Lyg jis būtų svarbesnis už pačią grėsmę... O kas rūpinasi grėsme?
- Pone Landsbergi, gal čia ne skiepas, o smūgis pirmiausiai garsiai besireiškiantiems ir Prezidentę kritikuojantiems Loretai Graužinienei, Artūrui Paulauskui? Suprask, jie dalyvauja Kremliuje suplanuotame veiksme.
- Aš nežinau, ar Zigmas Vaišvila dalyvauja Kremliaus suplanuotame veiksme. (Juokiasi). Jis labai aktyviai ir su didele neapykanta puola. Gal kaip nors kitaip angažuotas. Kaip žmonės angažuojami, mes čia nenuspręsim. Kas galėtų paneigti visokias galimybes. (Juokiasi).
Bet matome, kaip susidėlioja figūrėlės, kaip ir kokia kryptimi jos juda, kaip plečiamas tų figūrėlių frontas. Dabar žinai, kad nori dar vieną figūrą įvesti. Iš tiesų, tai nieko nauja. Tik negali žinoti, kokio svorio, kokio įtikinamumo, kokio idiotizmo bus tas dalykas.
Kai aš ėjau į Prezidento rinkimus, Maskvoje buvo išleista knyga. Ją laikė, kol ateis laikas trenkti Landsbergiui. Tai buvo kažkokio išprotėjusio generolo Šironino atsiminimai, kur jis rašo, kaip Landsbergį užverbavo, kokiomis aplinkybėmis... Esą užverbavo, kai važiavau pas savo tėvą į Australiją 1987 metais. Tačiau mano tėvas nuo 1959 metų gyveno Kaune! Ar tas generolas nuprotėjęs, o gal buvo labai gudrus, kad džentelmeniškai parašė akivaizdžią nesąmonę. Tačiau Lietuvoje mano priešai kad griebė, kad džiaugėsi!
- Profesoriau, ar gali būti, kad jokia kampanija prieš D. Grybauskaitę gal ir nėra planuojama, tai tiesiog būdas padaryti iš anksto kaltais visus, kurie ją kritikuos?
- Aš tikrai taip nemanau. Kodėl visus? Jai dažnai pasakoma pastabų, gan dažnai imama kokia nors detalė, koks aštrokas ar neapgalvotas pasakymas, ir iš to daroma didelė istorija. Tačiau tai nėra efektyvu.
- Pone Landsbergi, gal informacijos nutekinimas susijęs ne su Lietuvos pirmininkavimu ar energetiniu saugumu, o su artėjančiais Prezidento rinkimais? Ar atmestumėt versiją, kad kažkas Saugumo departamente ir prezidentūroje akivaizdžiai persistengė?
- Aš nežinau, ar kažkas persistengė Maskvoje. Jeigu galvotų tik apie Prezidento rinkimus Lietuvoje, dar būtų šiek tiek palaikę ir dar patobulinę. Galbūt Rusijos vadovas susinervino dėl Viršūnių susitikimo ir ne tik kietokai „užspaudė“ Ukrainos partnerį? Bet jis žadėjo atkeršyti Lietuvai. Tikrai žadėjo.
- Pakalbėkime apie vidaus politiką ir artėjančius rinkimus. Tėvynės sąjunga jau ketvirtus rinkimus nekels savo kandidato. Kodėl?
- Jeigu mes neturime geresnio potencialaus prezidento, tai kam turėtume kišti savo prastesnį? Tik dėl ambicijų? Štai sudalyvavom, pralaimėjom, bet dalyvavom! Tai nesolidus požiūris.
- Tačiau partija turi politikų, kurie galėtų susirungti su bet kuo. Pavyzdžiui, Irena Degutienė.
- Susirungti gali su bet kuo. Tačiau ar tu turi perspektyvą laimėti? Jei žinai, kad nelaimėsi, tai ką? Tik pasireklamuosi kitiems rinkimams? Kita vertus, jeigu kas nors iš tų kandidatų laimėtų? Ar jis būtų geresnis Prezidento poste? Kartais reikia pasižiūrėti ir iš valstybės interesų taško.
- Tačiau susiklostė keista situacija. Prezidentė sako, kad jai partijų paramos nereikia, o Tėvynės sąjunga ją vis tiek remia?
- Remia protu, o ne todėl, kad D. Grybauskaitė prašo paramos. (Juokiasi) Ji tikrai neprašo, bet mes matome žaidimo lentą, figūras ir užduotis. Aš čia nekalbu už Andrių Kubilių, bet manau, jis galvoja taip pat.
- Viešųjų ryšių specialistai sako, kad dėl to, kad smarkiai paaštrėjo Darbo partijos vadovybės, ypač Seimo pirmininkės kritika D. Grybauskaitei, labiausiai paranku socialdemokratų kandidatui. Jūs sutinkate su tuo?
- Manau, ne tik socialdemokratų kandidatui paranku. Vienas didelis ponas toli nuo Lietuvos labiausiai laimėtų. Čia neatsiejami dalykai. Mes savo mažoje virtuvėlėje, mažoje valstybėlėje tvarkomės, ir niekas esą, mums nevadovaus. Tačiau yra tokių, kurie skaičiuoja – kaip bus, jeigu vadovaus tas arba anas. Atsimenu, kai buvo skelbiami vieši straipsniai, kritikuojantys Kremlių, kodėl jis nekreipia dėmesio į artėjančius Prezidento rinkimus Lietuvoje. Investuokit keletą milijonų, taip apsimoka! Ir investavo gal net keliasdešimt.
- Pone Landsbergi, ar Jūs manote, kad D. Grybauskaitės užsienio politika pasiteisino? Ji kelia pavojų Rusijos interesams?
- Nežinau, ar tai reikia vadinti pavojumi kieno nors interesams. Ji mažina pavojų Lietuvai. Noriu pozityviai į tai pažiūrėti. Ar ji tuo nusikalsta ir kelia pavojų Rusijai? (Juokiasi) Kodėl mes turime Rusijos žodžiais kalbėti? Kalbėkime lietuviškais žodžiais. Iš ten mums kelia pavojų, o D. Grybauskaitė jį mažina.
- Manote, kad D. Grybauskaitės užsienio politika yra sėkminga?
- Turbūt taip. Iš esmės pagrindiniuose taškuose ji sėkminga, nepaisant visokių spaudimų ir ankstesnės opozicijos, šiaip jos nemėgstančių žmonių, gal ir agentūrų reikalavimų. Neva, ji ne taip pasielgė, padarė žalą valstybei... Prisiklausėme visko. Pavadinčiau tai erdvės triukšmu. Kažkada trukdydavo klausytis ir BBC ar „Amerikos balso“, kad ne viską girdėtum ir suklystum.