Vis dažniau galime išgirsti mintį, kad pasaulis tariamai mažėja.
Jei atviru protu sutiktume su mažėjančio pasaulio sąvoka, galėtume daryti išvadą, kad žmogus, arba žmogiškoji būtybė, taip pat mažėja.
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kurio kūriniai bus šiandien pristatyti Gente, niekada nebūtų sutikęs su tokia pastebėta ar skelbiama žmogaus sielos ir dvasios erozija; ar bent jau jis priešinosi tam savais būdais.
Menas yra vienas, o muzika susilieja su visomis jo rūšimis, ir pasaulis yra didis. Jis žavi, o kartais net būna baisus – tai Čiurlionio žodžiai iš laiško mylimajai. Prisiminkite, kad tas pat liudijama ir Biblijos pačioje pradžioje: Dievas žavėjosi tobulu savo kūriniu. Kodėl jis turėtų kurti menkniekį? Panašiai mums kalba Čiurlionio „Pasaulio sutvėrimas“, kaip ir jo mažieji mūsų šiaurietiškos žiemos Gamtos stebuklų atradimai.
Mėgaujantis paveiksluose tik grynomis spalvomis ir ritmiškai sujungtomis šviesomis mūsų gyvenimas galėtų atrodyti bedaiktis, bet jis niekada nebūna abstraktus. Visada yra siela ir daugybė ženklų. Paimkite simbolistinį Čiurlionio paveikslą „Pasaka“, pasakojantį apie įsivaizduojamą karalių milžinų porą, kuri atrodo pasiklydusi paslaptingame Visatos miške. Aptikę mažą daiktą, taip nuostabiai švytintį bedugnėje naktyje, jiedu negalėjo suprasti, kad tas mažytis namas iš nežinomo kaimelio yra Lietuva. (Iš dalies tai pokštas, Čiurlionio papasakotas draugui tapytojui.)
Bet mes galime suprasti, kad šis švytintis taškas – tokiu pačiu būdu – yra visa žmonija atsitiktinėje miniplanetoje Žemėje atnešančioje gyvybės stebuklą, tarsi Nativité de Naïveté (naivybės užgimimas).
Lygiagrečiai čia gali atrasti situaciją Šventosios šeimos, arba Familia Sagrada trijulės, kuri įkvėpė Čiurlionio bendraamžį Antonio Gaudi pastatyti atitinkamai pasakišką šventyklą Barselonoje.
Labai tikėtina, kad Čiurlionis tikėjo būsima Naująja Pilimi (ieškokite ir raskite jo paveiksluose), kurią turėtų šlovinti Naujoji Daina, o save laikė tik vienu iš mūrininkų, dedančių asmeninę plytą rūmuose, žmonijos statomuose per nesibaigiančius amžius. Čia taip pat jo žodžiai.
Dabar leiskite pristatyti jums kelis muzikinius Čiurlionio kūrinius – jo statybos plytas.
Kiekvienas jų taip pat skelbia savo pranešimą.
Gentas, 2013-09-20