Europos Parlamento narį Vytautą Landsbergį pastoviai stebina, kodėl gynyba nuo balistinių raketų (GBR) dažniausiai svarstoma klaidingoje šviesoje – tik NATO-Rusijos priešpriešoje, pavyzdžiui: "Ar Rusija yra GBR priežastis, ar ne?" ir t. t. Toks perdėtas besipriešinančios Rusijos išskyrimas ir jai pataikavimas, Lietuvos politiko požiūriu, yra ydingas.
Vakar vykusio Europos Parlamento delegacijos ryšiams su NATO Parlamentine Asamblėja posėdyje V. Landsbergis išdėstė savo kritines pastabas:
"Taip dažnai mes kartojame, kad GBR yra reikalinga priešintis kažkurioms, bet –apsaugok Dieve! – ne Rusijos puolamosioms pajėgoms ir grėsmėms Europai. Kodėl neįvardinus tikrosios GBR paskirties – priešintis visoms puolamosioms grėsmėms Europai iš bet kur?
Pirmiausiai pažvelkime į klausimą bendresniu požiūriu.
Negalinčios apsiginti teritorijos yra pažeidžiamos ir priklausomos nuo įvairių spaudimų bei politinio pobūdžio dominavimo, ribojančių jų suverenumą ir nepriklausomybę su visomis pasekmėmis demokratinėms laisvėms.
Taigi, negalėjimas apsiginti turėtų būti raktinis žodis.
Paprastas paaiškinimas gali būti pateiktas visiems prieštaraujantiems. Kol tu neturi jokių agresyvių ketinimų, mūsų gynybos pastangos nėra nukreiptos prieš tave.
Jei turi tokių ketinimų, tada gali mūsų pastangas laikyti priemonėmis prieš tavo blogus ketinimus. Tai atrodo kaip pripažinimas ir išpažintis to, ką gal ir laikai galvoje.
Atrodytų, jog labiausiai prieštarauti GBR turėtų Iranas.
Praktiškai Rusija atstovauja Irano interesui išlaikyti Europą neapginamą, negalinčią apsiginti, bet tada pati Rusija tampa įtartina.
Kam jai to reikia? Kodėl tai gerai Rusijai?
Jei Europa nebenori būti neįgali gynyboje, kodėl tai blogai Rusijai?
Galbūt dėl senos tradicinės carų idėjos, neva Rusija amžinai apsupta priešų. Kaip sakė Aleksandras Antrasis: Rusija turi tik du draugus visame pasaulyje. Vienas jų, tai Rusijos armija. Antrasis – Rusijos karo laivynas. – Kaip galėtume padėti Rusijai pamiršti šią idėją ir išeiti iš užkeikto rato?
Ar GBR ketina pašalinti ir Rusijos galimybes šantažuoti? Kur atsakymas?
Tai nuolatinis dialogas, kurį mes girdime, ir kuriame nėra atsakymo.
– Mes, NATO, nepakenksime jūsų karinei galiai.
– Ne, jūs pakenksite.
– Ne, nepakenksime!
– Pakenksite!
Ši ilgai grojanti plokštelė gali suktis ištisas dekadas. Pasekoje bus prarasta daug laiko, ir tam tikra prasme tai yra pergalė vienai iš pusių.
Leiskime politiniam Rusijos elitui tai suprasti ir liautis šantažavus mažesnius kaimynus – toks būtų geriausias jos atsakymas.
Bendresnio pobūdžio šantažas gali būti įžvelgiamas dabartinėje Rusijos anti-NATO nuostatoje: jei neleidžiate mums jūsų paralyžuoti, nelaukite jokio bendradarbiavimo".
Briuselis, 2012 m. spalio 10 d.