Šiandien europarlamentaras Vytautas Landsbergis pasiteiravo EP Socialdemokratų frakcijos lyderio Martino Šulco, kuris laikomas realiausiu kandidatu į Europos Parlamento Pirmininko postą, ar šis parems Europos Parlamento rezoliuciją, skirtą buvusios Sovietų Sąjungos "taikiai gyvavimo baigčiai" paminėti. V. Landsbergio įsitikinimu - tai gana esminis klausimas, tarsi lakmuso popierėlis padėsiantis atskleisti būsimo Parlamento vadovo žinias ir vertybines nuostatas.
Europos liaudies frakcijos posėdyje V. Landsbergis, linkėdamas M. Šulcui visokeriopos sėkmės "ypatingai galimose nešališko Europos Parlamento pirmininko pareigose", paklausė jo nuomonės apie "vieną ypatingą faktą, kuris galimai atsispindės pateiktame Europos Parlamento Rezoliucijos projekte".
"Tai dėl svarbiausio įvykio naujausioje Europos istorijoje 20-ųjų metinių, kuris buvo Europos paskutinės totalitarinės diktatūros – buvusios Sovietų Sąjungos – taiki gyvavimo baigtis", - patikslino Lietuvos atstovas.
Ši baigtis, V. Landsbergio teigimu, "buvo nuspręsta atitinkamų nacionalinių parlamentų demokratišku balsavimu, tokiu būdu išvengiant pilietinio karo ar kruvinų didžiulio masto susirėmimų, tad nusipelno būti labai teigiamai paminėta mūsų Parlamento, kuris yra Europos balsas".
Į klausimą, ar parems tokią Rezoliuciją, Martinas Šulcas atsakė tartum nesupratęs. Ar minėsim Sovietų Sąjungos griūtį kaip šventinę dieną, anot jo, reiktų diskutuoti. "Jūs turite Gulagą, mes turime Aušvicą. Tai dalykai istorijoje, vedantys mane į priekį. Karai atnešė didžiules nelaimes. Aš visuomet sakau, kad gimiau po karo, tačiau mano tėtis buvo karininkas, senelis taip pat karininkas, bet kitos kariuomenės. Motina puoselėjo krikščioniškas vertybes. Visa tai asmeniškai įtakojo mane ir mūsų šeimą", - teigė M. Šulcas.
Dėl rezoliucijos ir jos procedūros EP pareigūnai spręs artimiausiu metu.