Europos Parlamento rezoliucijos dėl branduolinio saugumo Europoje pamokų po Japonijos branduolinio įvykio projektas atsiranda pačiu laiku, kad pasimokytume iš Japonijos katastrofos, ir labai reikia, kad Europos Parlamentas jį priimtų, teigė europarlamentaras Vytautas Landsbergis EP liaudies partijos (ELP) frakcijos posėdyje 2011-03-30.
Tačiau susipažinus su projekto tekstu, Lietuvos politikui nepasirodė, kad visos reikalingos pamokos jau suvoktos. "Kai kur rezoliucijos tekste yra pėdsakų, gal net lobistinių, palankių būtent branduolinėms pozicijoms, ir tai gali būti nesunkiai subalansuota", - sakė jis per rezoliucijos projekto svarstymą frakcijoje.
Posėdyje V. Landsbergis perskaitė savo pasiūlymus, kuriuos jau buvo pateikęs raštu. "Nuostatos, kad "Europa negali atsisakyti šio energijos šaltinio" ar kad "branduolinė energija dabar nepamainoma" turėtų būti suminkštintos išlygomis "kol kas" bei "dar" ir nesudaryti amžinos neišvengiamybės įvaizdžio. Tas pat dėl "verslo kaip įprasta" scenarijų ligi 2030 metų - papildyti išlyga "jeigu jie nesikeis", nes jau keičiasi!", - pažymėjo jis.
Dėl minimų "realistinių rizikos scenarijų", anot V. Landsbergio, reikia juos matyti "ir aplink Europos Sąjungą" bei papildyti, greta žemės drebėjimų, tokiais nesitikėtais įvykiais kaip "Černobylio pobūdžio nesaugi nuo kvailysčių (non fool-proof) vadyba". Reikalaujant užtikrinti tvirtesnes tarptautines branduolinio saugumo taisykles, europarlamentaras pasiūlė įrašyti Europos Sąjungai "ypatingą institucinį pasirūpinimą jėgainėmis ant ES sienos". "Tai, kad ne visos valstybės narės yra perkėlusios ES branduolinio saugumo direktyvą į nacionalinius įstatymus", – priminė V. Landsbergis, – "silpnina ES pozicijas reikalauti tokios pačios branduolinės aplinkosaugos artimoje kaimynystėje".
Daugeliui parlamentarų pritarus V. Landsbergio nuomonei, rezoliucijos rengėjai tikino, kad atitinkamos nuostatos Rezoliucijos projekte (kol kas dar tik ELP frakcijos lygmenyje) jau įvedamos ir bus tobulinamos.