Kalbant apie Kalnų Karabacho konfliktą svarbiausia problema - išvarytųjų teisės grįžti namo užtikrinimas, teigė europarlamentaras Vytautas Landsbergis vakar vykusioje diskusijoje. Anot jo, svarstomas "humanitarinės pagalbos pabėgėliams periodas "ligi jie galės grįžti namo", jeigu įsivaizduojamas iki begalybės, tampa antihumanitariniu".
"Pagrindinis klausimas, kaip jį puikiai apibrėžė p. J. P. Moerman [iš Belgijos Konstitucinio Teismo], yra išvarytųjų teisė grįžti namo. Be to, grįžti oriai, o ne kaip benamiams klajokliams", - pažymėjo V. Landsbergis.
Anot Lietuvos politiko, ši teisė, nepaisant gausių Saugumo Tarybos ir kitų institucijų rezoliucijų yra paniekinta ir išjuokiama. "Pati Jungtinių Tautų Organizacija išjuokiama kartu su taip vadinama tarptautine teise ir lieka su gėda. Kodėl? – mat už šio ypatingo išjuokimo stovi viena nuolatinė Saugumo Tarybos narė", - pareiškė V. Landsbergis.
Europarlamentaro įsitikinimu, kosoviečių išvarymas ir naikinimas galėjo būti sustabdytas dėl geografijos – Miloševičiaus Belgradas neturėjo bendrų ar netolimų sienų ir gynybos sutarčių su Rusija, kaip kad turi Jerevanas. "Todėl kalbėti tik apie Kalnų Karabachą, kai kur kas didesnė Azerbaidžano teritorija yra Armėnijos okupuota, arba apie konfliktą tik tarp dviejų pusių, užmerkiant akis į trečiąjį aktorių arba dirigentą, yra klaidinanti praktika, kuriai priskirtina ir bevaisė Minsko grupė," - mano V. Landsbergis.
"Ką būtų galima padaryti šioje situacijoje?", - svarstė Lietuvos politikas. - "Visų pirma reikėtų naudoti tinkamą žodyną, vadinti aktorius jų tikraisiais vardais".
"Jei Europos taika gali pasiekti Balkanus, kodėl ji negali ateiti ir į Pietų (bent jau) Kaukazą? Rusijos taika čia niekada neateis, nes Rusija nėra suinteresuota taika tarp Armėnijos ir Azerbaidžano", - tvirtino V. Landsbergis.
"Ir liūdna dabartis: humanitarinės pagalbos pabėgėliams periodas "ligi jie galės grįžti namo", jeigu įsivaizduojamas iki begalybės, tampa antihumanitariniu", - akcentavo jis.